Evropské spotřebitelské centrum

 - 

Jak se chovat udržitelně jako spotřebitel

Pro snížení své stopy na životním prostředí mohou spotřebitelé například nakupovat lokální potraviny, zboží objednané na internetu si vyzvedávat v prodejnách či výdejnách, při reklamaci volit spíše opravu než výměnu zboží, některé věci si raději půjčovat než kupovat a na cesty si vozit vlastní nákupní tašku, láhev i mýdlo. Ve svých tipech, jak se chovat udržitelně jako nakupující a cestující, to uvádí síť Evropských…

Jak dlouho lze využít dárkový poukaz

Poukaz se stává stále oblíbenější formou dárku blízké osobě, obzvlášť pokud si nejsme jisti, jaký konkrétní výrobek nebo službu by uvítala. Kromě peněžité hodnoty je důležitá také lhůta na jeho uplatnění. Jak lidé stále více využívají jednotného trhu i pro předvánoční nákupy, tak se na pravidla pro využití poukázek v zemích EU blíže podívala síť Evropských spotřebitelských center.

Má smysl kupovat právě takový poukaz?

Blížící se Vánoce by neměly být důvodem k bezhlavému nakupování. Zvažte míru případných rizik především nákupu přes internet, která se nemusí nutně týkat jen doručení zboží, ale také platnosti poukazů, které jsou jako dárky čím dál oblíbenější. Pro vánoční utrácení je vhodné zamyslet se i nad dopadem našich spotřebitelských rozhodnutí na životní prostředí.

Inzerát na falešný zázrak

Věř a víra Tvá Tě uzdraví. Má to svoji logiku, ve zdravém těle zdravý duch, a naopak. Jenže někteří spotřebitelé se dnes a denně přesvědčují, že se nevyplácí věřit každému inzerátu na zboží, které jim má skokově zlepšit zdraví - například na údajně armádní brýle se 400násobným zoomem pro rapidní zlepšení zraku nebo na speciální olejíček do ucha pro bleskové vylepšení sluchu.