Evropské spotřebitelské centrum

Tipy pro pobyty v době Olympiády

Zhruba 15 milionů návštěvníků Olympiády očekává v létě Francie, a proto jak pro návštěvníky sportovního svátku, tak lidi mířící tam na běžnou dovolenou přináší užitečné informace síť Evropských spotřebitelských center.

Olympijské hry 2024 se budou v Paříži konat od 26. července do 11. srpna 2024 a Paralympijské hry od 28. srpna do 8. září 2024.

Vstupenky – jen oficiální kanál

Vstupenky na olympijské a paralympijské hry 2024 prodává pouze jedna oficiální webová stránka: https://tickets.paris2024.org/ Všechny žádosti o vstupenky byly podle přesně daných pravidel slosovány.

Jakékoli nabídky vstupenek mimo tento server dobře prověřte, s vysokou pravděpodobností může jít o podvod. Pamatujte, že přeprodej je umožněn jen na oficiální platformě, kam držitelé vstupenek získali přístup v polovině května 2024.

Nakupování

Při nákupu ve Francii se díky evropské Směrnici o právech spotřebitelů můžete spolehnout na velmi podobnou úroveň ochrany jako při nákupu v České republice. Platí, že na vyžádání je prodejce povinen vám vystavit doklad o koupi. Pamatujte, že skoro všechny obchody jsou v průběhu léta zavřené o nedělích.

Doprava

Doprava bude nevyhnutelně složitější kvůli mezením a speciálním předpisům. Od 26. července do 11. srpna budou francouzské silnice kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením a očekávanému počtu 15 milionů návštěvníků hrami značně vytížené a průměrná doba cestování především v Paříži a okolí se zdvojnásobí nebo dokonce ztrojnásobí. V samotné Paříži vzniknou tři barevně odlišené zóny pro vjezd různých druhů vozidel, doporučujeme se s nimi seznámit.

Ubytování

Pokud se rozhodnete pro rezervaci prostřednictvím online platformy nebo inzertních stránek, mějte na paměti, že jsou pouze prostředníky a v zásadě nenesou odpovědnost za případné problémy s ubytováním. Pokud pokoj neodpovídá inzerovanému popisu (např. místo Eifellovy věže má výhled na staveniště, nemá inzerované vybavení nebo to v něm zapáchá), pořiďte fotografie nesrovnalostí a po ubytovateli požadujte řešení (opravu rozbitého spotřebiče, úklid apod.). Můžete pak případně kontaktovat zprostředkovatelskou platformu. Pokud spor bude trvat, může pomoci Evropské spotřebitelské centrum (kontakt je pod tímto článkem).

Systém hodnocení hotelů hvězdičkami se v jednotlivých zemích liší. Tříhvězdičkový hotel ve Francii nemusí splňovat stejná kritéria jako tříhvězdičkový hotel v Itálii, Španělsku, Německu atd. Atout France, agentura pro rozvoj cestovního ruchu, určuje počet hvězd podle čtyř kategorií: úroveň vybavení, kvalita služeb zákazníkům, nejlepší environmentální postupy a postupy pro stravování hostů se zdravotním postižením.

Všem návštěvníkům Francie přejeme, aby léto proběhlo bez spotřebitelských potíží.


Text vyšel v časopisu dTest 06/2024.