Evropské spotřebitelské centrum

EURO 2024: tipy pro fotbalové fandy

Fotbalisty i fanoušky čeká Euro 2024 v Německu už za chvilku a pokud jste si již zakoupili vstupenky na jeden nebo více zápasů, je čas začít plánovat cestu do Německa. Evropské spotřebitelské centrum by vám rádo připomnělo nejlepší způsoby, jak se vyhnout potížím s ubytováním a v dopravě. To ostatně platí i pro dovolenky mimo mistrovství.

Mezinárodní akce jsou pro podvodníky darem z nebes. Je to pro ně ideální příležitost nabízet falešné možnosti ubytování. Aby vás nalákali, zveřejní na internetu inzeráty mimo běžné zprostředkovatelské platformy, a jejich nabídky znějí příliš dobře na to, aby byly pravdivé, často za ceny, které předčí konkurenci.

Abyste se vyhnuli pasti:

  • raději rezervujte přes renomované online platformy
  • porovnejte ceny a storno podmínky pro případ, že byste nakonec nemohli jet
  • prověřte si, zda fotografie neodpovídají jinému inzerátu a zeměpisné poloze.
  • kontaktujte přímo inzerenta a požádejte ho o písemný popis ubytování.
  • neplaťte, pokud si nejste jisti totožností majitele.
  • před platbou online se ujistěte, že jste na bezpečných stránkách
  • pokud používáte německojazyčné rezervační stránky, ujistěte se, že jste si ubytování omylem nezarezervovali. Možná si chcete pouze ověřit cenu. „Jetzt kaufen“ („koupit nyní“) nebo tlačítka s podobným označením znamenají, že souhlasíte s platbou.

 

Jedete autem? Z deseti německých měst, která hostí Euro 2024, jich devět zřídilo ekologickou zónu. Do těchto oblastí zvaných „Umweltzone“ je vyloučen vjezd nejvíce znečišťujících vozidel, jako je tomu například ve Francii v „ZFE-mobilité“.

Chcete-li jezdit ve městech Berlín, Kolín nad Rýnem, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt nad Mohanem, Gelsenkirchen, Lipsko, Stuttgart a Mnichov, musí mít vaše vozidlo „Umweltplakette 4“. Tato zelená nálepka je povinná pro všechna německá i zahraniční vozidla. Seznam ekologických zón a způsob objednání ekologické plakety naleznete na internetu, existuje také interaktivní mapka s městy vyžadujícími tuto známku.

Pojedete vlakem? Pak máte na výběr z několika možností. Vlaky ICE jsou nejrychlejší, ale také nejdražší. Regionální vlaky (RB, RE, IRE) jsou určitě levnější, ale vaše cesta bude delší. Ať už si vyberete kterýkoli z nich. Abyste dohnali případné zpoždění a vyhnuli se stresujícímu přestupu na nástupiště, doporučujeme zvolit si spoj s přestupem alespoň 45 minut.

Rezervace míst není povinná a v německých vysokorychlostních vlacích není zahrnuta. Tato dodatečná možnost stojí 4,90 EUR.

Vaše práva nejen v železniční dopravě, pro případy zpoždění nebo zrušení spojů, najdete například na webu Evropského spotřebitelského centra Česko www.evropskyspotrebitel.cz.