Evropské spotřebitelské centrum

V některých zemích EU začínají letní slevy

Za letními slevami už mohou lidé vyrazit do Polska, Dánska nebo Slovinska. Razantní snížení cen je na spadnutí ve Francii, Rakousku nebo na Slovensku. Očekávání mezi nakupujícími vrcholí v Lucembursku, kde je začátek krátkých levných nákupů určen speciálním zákonem na zítřek, tedy na 25. červen, a konec na 9. červenec.

„Co se týká dovolenkových destinací, tak v Itálii začnou slevy ve většině regionů 2. července a budou trvat do konce srpna. Ve Španělsku slevy určují úřady jednotlivých autonomních oblastí, obvykle je to od 1. července do 31. srpna jako třeba na Kanárských ostrovech nebo na Baleárách. V Madridu však běží už od úterý 21. června a skončí po třech měsících,“ uvádí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC) a dodává: „Návštěvníci Kypru se trefí do sezony slev v srpnu. V Bulharsku začnou slevy koncem července a potrvají maximálně měsíc.“ 

V jiných zemích, ve Spojeném království, Lotyšsku či na Maltě, si obchody určují období slev zcela podle sebe, a nedá se tak určit přesně, kdy tam vyrazit na levné nákupy.

Kdo si dělá zálusk na letní výprodeje ve Švédsku a Finsku, může se za nimi vydat do konce července. Ve většině zemí však končí výprodeje koncem srpna. Nejdéle v Evropě lze nízké letní ceny využít do konce října v Rumunsku.

Informace pocházejí ze sítě Evropských spotřebitelských center, která poskytují především informace o právech spotřebitelů na společném evropském trhu a pomáhají a radí spotřebitelům v jejich sporech s obchodníky z jiných zemí Evropské unie, Norska a Islandu. Centra zprostředkovávají i možnosti mimosoudního řešení sporů spotřebitelů s obchodníky. Činnost centra financují Evropská komise a Česká obchodní inspekce. Více na www.coi.cz/esc.