Evropské spotřebitelské centrum

Řekněte, co si myslíte! Vaše práva, Vaše budoucnost v EU (veřejná konzultace)

Vyjádřete svůj názor!9. květen je Dnem Evropy. Letos by však měl být něčím více než jen dnem oslav. Evropská komise vyzvala všechny občany Evropské unie, aby jí pomohli stanovit politický program nejbližších let na téma práv občanů a ovlivnili budoucnost Evropy v dosud největší celoevropské konzultaci. I Vy řekněte, co si myslíte.

Konzultace bude trvat čtyři měsíce, do 9. září, a poskytne občanům možnost informovat Komisi o překážkách, s nimiž se setkávají při výkonu svých práv občanů EU v řadě oblastí – například při cestování po Evropě, při výkonu svého práva volit nebo být volen, při nákupech po internetu. Konzultace byla naplánována na tento rok proto, že příští rok, tedy rok 2013, bude Evropským rokem občanů (IP/11/959) a Komise využije informace veřejnosti přímo při vypracování svého politického programu a jako základ své zprávy o občanství EU, která bude předložena přesně za rok, 9. května 2013.

Celou zprávu o veřejné konzultaci si můžete přečíst zde.

Leták „Vyjádřete svůj názor!“ najdete zde.

Webová strana k tomuto tématu je zde: http://ec.europa.eu/justice/opinion/your-rights-your-future/index_cs.htm, představení konzultace a odkazy na veřejnou konzultaci a všechny příslušné materiály.

Bannery, jejichž pomocí můžete šířit zprávu o této veřejné konzultaci, jsou ke stažení v jazycích EU zde.

Zpráva o občanství EU za rok 2010 – konkrétní případy opatření navržených a zohledněných v první zprávě Evropské komise.

animace ilustrující různá práva občanů EU a některá opatření, na nichž pracuje Evropská komise, stejně jako krátké tematické klipy jsou dostupné na youtube.