Evropské spotřebitelské centrum

Olympiáda: Pozor na podvodníky nejen se vstupenkami

Mnoho internetových podvodníků má svoji základnu ve Velké Británii a blížící se londýnskou olympiádu, která začíná přesně za měsíc, mohou vidět jako velkou šanci na vysoký výdělek. Fanoušci, kteří se na hry chystají, by proto měli být opatrní zejména při nákupu vstupenek „z druhé ruky“ a při hledání ubytování. Objevit se mohou lákavé e-mailové pozvánky k účasti v "olympijské" loterii. Jak se vyhnout podvodu, radí Evropské spotřebitelské centrum, které se zabývá právy spotřebitelů při přeshraničním nakupování v Evropě.

„Prodejci vstupenek z druhé ruky, které už nejsou pod kontrolou pořadatelů nebo jimi doporučených prodejců, se většinou specializují na již vyprodaná klání, a tak by si spotřebitelé měli dát pozor na falešné vstupenky. I proto, že nejde o nízké částky, je vhodné důkladně si přečíst obchodní podmínky, které obsahují i povinnosti spotřebitele, a najít na prodejcově webu jeho adresu a úplné kontaktní údaje. Pokud jsou těžko k nalezení, je namístě ptát se proč a nákup dobře zvážit,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.

K prověření webové strany pomůže také vyhledání zkušeností a ohlasů jiných uživatelů internetu s danou stránkou, a to nejlépe prostřednictvím internetových vyhledávačů. Při platbě online je vhodné se ujistit, zda je stránka bezpečná – což indikuje písmeno „s“ v https na začátku řádku adresy webu. Také znak zámku na obrazovce je při placení známkou bezpečnosti.

Na oficiální straně www.london2012.com je možné zjistit, zda je prodejní místo autorizováno k prodeji vstupenek. „Také je zde uveden seznam dosud známých neautorizovaných prodejců, kteří tvrdí, že nabízejí vstupenky na olympijská klání. Koncem června jich je zhruba padesát,“ uvádí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.

Ubytování
Pořadatelé Olympiády tvrdí, že je připraveno přes 100.000 hotelových pokojů. Většina návštěvníků si zajišťuje ubytování přes internet, ale mnozí z nich neznají svá práva a ani povinnosti poskytovatelů. „Když si objednáte ubytování přes internet, nemáte například právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů, jako je tomu u zboží,“ upozorňuje Ondřej Tichota.

Velká část rezervací ubytování se uskutečňuje přes webové stránky zprostředkovatelů. Důležité je také uvědomit si, že webová adresa neprozrazuje sídlo obchodníka a že, ačkoli má třeba britskou doménu co.uk, provozovatel může být třeba z Tichomoří. I při hledání ubytování se tedy člověk může stát obětí podvodu a je dobré si opět poskytovatele prověřit výše naznačeným způsobem. Pořadatelé navíc umožňují hledat ubytování v blízkosti sportovišť na www.london2012.com/accommodation

Pokud se už člověk na místě ubytuje, ale jde o ubytování nižší kategorie, než jakou pronajímatel inzeroval, může spotřebitel podle britského práva požadovat slevu z ceny. To platí nejen u podnikatelů, ale také u soukromých osob, které pronajímají svůj dům či byt za účelem zisku.

Loterie

K Evropskému spotřebitelskému centru se donesla první e-mailová loterie, která láká na vysoké výhry a která se tváří jako oficiální loterie Her. Nicméně vykazuje mnoho znaků podvodu, například e-mailová adresa nemá oficiální pořadatelskou doménu za zavináčem „@“, ale doménu veřejnou, a to hotmail.co.uk – což je vždy velmi podezřelé. Je pravděpodobné, že se objeví i jiné podvodné loterie, je vhodné se mít tedy na pozoru a nejlépe se takových loterií neúčastnit.

Užitečné odkazy:
Oficiální web OH v Londýně: www.london2012.com
Informace o oficiálním prodeji vstupenek i známých neautorizovaných stránkách: www.london2012.com/about-this-website/ticketing-website-checker.php
Odkaz na podmínky týkající se nákupu vstupenek: www.tickets.london2012.com/purchaseterms.html
Policie ČR varuje před podvody se vstupenkami a ubytováním při OH: www.policie.cz/clanek/vstupenky.aspx
Web britské policie o podvodech: http://www.actionfraud.police.uk/ (k OH zde)
Evropské spotřebitelské centrum ČR: www.evropskyspotrebitel.cz