„Prodejci vstupenek z druhé ruky, které už nejsou pod kontrolou pořadatelů nebo jimi doporučených prodejců, se většinou specializují na již vyprodaná klání, a tak by si spotřebitelé měli dát pozor na falešné vstupenky. I proto, že nejde o nízké částky, je vhodné důkladně si přečíst obchodní podmínky, které obsahují i povinnosti spotřebitele, a najít na prodejcově webu jeho adresu a úplné kontaktní údaje. Pokud jsou těžko k nalezení, je namístě ptát se proč a nákup dobře zvážit,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.
K prověření webové strany pomůže také vyhledání zkušeností a ohlasů jiných uživatelů internetu s danou stránkou, a to nejlépe prostřednictvím internetových vyhledávačů. Při platbě online je vhodné se ujistit, zda je stránka bezpečná – což indikuje písmeno „s“ v https na začátku řádku adresy webu. Také znak zámku na obrazovce je při placení známkou bezpečnosti.
Na oficiální straně www.london2012.com je možné zjistit, zda je prodejní místo autorizováno k prodeji vstupenek. „Také je zde uveden seznam dosud známých neautorizovaných prodejců, kteří tvrdí, že nabízejí vstupenky na olympijská klání. Koncem června jich je zhruba padesát,“ uvádí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.
Ubytování
Pořadatelé Olympiády tvrdí, že je připraveno přes 100.000 hotelových pokojů. Většina návštěvníků si zajišťuje ubytování přes internet, ale mnozí z nich neznají svá práva a ani povinnosti poskytovatelů. „Když si objednáte ubytování přes internet, nemáte například právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů, jako je tomu u zboží,“ upozorňuje Ondřej Tichota.
Velká část rezervací ubytování se uskutečňuje přes webové stránky zprostředkovatelů. Důležité je také uvědomit si, že webová adresa neprozrazuje sídlo obchodníka a že, ačkoli má třeba britskou doménu co.uk, provozovatel může být třeba z Tichomoří. I při hledání ubytování se tedy člověk může stát obětí podvodu a je dobré si opět poskytovatele prověřit výše naznačeným způsobem. Pořadatelé navíc umožňují hledat ubytování v blízkosti sportovišť na www.london2012.com/accommodation
Pokud se už člověk na místě ubytuje, ale jde o ubytování nižší kategorie, než jakou pronajímatel inzeroval, může spotřebitel podle britského práva požadovat slevu z ceny. To platí nejen u podnikatelů, ale také u soukromých osob, které pronajímají svůj dům či byt za účelem zisku.
Loterie
K Evropskému spotřebitelskému centru se donesla první e-mailová loterie, která láká na vysoké výhry a která se tváří jako oficiální loterie Her. Nicméně vykazuje mnoho znaků podvodu, například e-mailová adresa nemá oficiální pořadatelskou doménu za zavináčem „@“, ale doménu veřejnou, a to hotmail.co.uk – což je vždy velmi podezřelé. Je pravděpodobné, že se objeví i jiné podvodné loterie, je vhodné se mít tedy na pozoru a nejlépe se takových loterií neúčastnit.
Užitečné odkazy:
Oficiální web OH v Londýně: www.london2012.com
Informace o oficiálním prodeji vstupenek i známých neautorizovaných stránkách: www.london2012.com/about-this-website/ticketing-website-checker.php
Odkaz na podmínky týkající se nákupu vstupenek: www.tickets.london2012.com/purchaseterms.html
Policie ČR varuje před podvody se vstupenkami a ubytováním při OH: www.policie.cz/clanek/vstupenky.aspx
Web britské policie o podvodech: http://www.actionfraud.police.uk/ (k OH zde)
Evropské spotřebitelské centrum ČR: www.evropskyspotrebitel.cz