Evropské spotřebitelské centrum

Nástrahy příprav letní dovolené

Internetové podvody se v uplynulém roce týkaly fiktivních nabídek dezinfekcí, roušek a respirátorů, za které spotřebitelé platili nízké i vysoké částky, ale nikdy je neobdrželi. Pro cestování uvolněnější léto přineslo i návrat fingovaných nabídek ubytování či prodeje obytných vozů či karavanů.

Řada lidí nechce letos v létě riskovat a vydávat se na dovolenou letadlem, a tak hojně nakupuje různá obytná vozidla. Toho chtějí využít podvodníci. Jejich online léčky jsou přitom už léta stejné: umístí nabídku poměrně levného vozu na běžný inzertní server a čeká, až se někdo chytne. Inzertní server může být sám osobě seriózní, ale nemusí být v silách provozovatele kontrolovat každý jednotlivý prodej.

To se před létem vymstilo jednomu českému páru, který zlákala vidina, že by mohl sobě i dětem udělat radost nákupem karavanu za cenu 5000 eur. Autor inzerátu zveřejněného na českém inzertním serveru normálně komunikoval, vše se zdálo v pořádku, poslal i technický průkaz, fakturu a kupní smlouvu, jejíž podepsaný scan poslali spotřebitelé zpět. Vše byl ale podvod. Až po zaplacení páru došlo, že se dodání karavanu údajně ze Skandinávie nedočkají. 

Podvodník jim také tvrdil, že jím určená dopravní společnost funguje jako úschovna pro zaplacenou částku – celá částka prý bude držena až do okamžiku předání vozu. Jenže tohle je další stále stejný trik. Údajná dopravní společnost je také fiktivní a platbu obdrží přímo podvodník, který následně žádné vozidlo nedodá a přestane zcela komunikovat.

Lidé platí v těchto případech bankovním převodem z účtu na účet a banky zpravidla nejsou schopné takové platby zastavit či částky vrátit zpět.

Jiné podvody se mohou týkat ubytovacích služeb. Podvodníci nabízejí na inzertních serverech pronájem apartmánů, a to údajně přes službu Airbnb. Přitom s touto značkou nemá nabídka nic společného a vše probíhá jinak než při pronájmu přes tuto společnost, která jinak vede vše striktně přes svou vlastní platformu – komunikaci mezi pronajímatelem a nájemcem a i samotnou platbu. Neexistují u ní žádní „oficiální“ prostředníci, kteří mají předat klíče a zadržet přes účet zaplacenou částku do doby, než dojde k předání klíčů přímo na místě, atp. Někdy se podvodníci neštítí uvést, že takový postup je zaštítěn programem Airbnb pro „bezpečnost a důvěru“. V podvodných inzertních nabídkách se objevují odkazy skutečné nabídky ubytování na webu Airbnb, ale je potřeba zbystřit, pokud vše pak probíhá mimo tuto platformu.

I při zařizování dovolené přes internet je tedy potřeba být obezřetní a ověřovat, na jakou nabídku člověk reaguje a s kým může mít tu čest.


Tento článek vyšel v časopisu dTest 07/2021.