Evropské spotřebitelské centrum

Insolvence německé cestovní kanceláře GTI Travel – informace

Dne 3. června 2013 vyhlásily cestovní kanceláře GTI Travel a Buchmal Reisen a turecký charterový letecký dopravce Sky Airlines platební neschopnost. Protože zájezdy s německými cestovními kancelářemi jsou oblíbené i mezi českými klienty, přináší ESC několik rad pro postižené zákazníky.

Evropské právo vyžaduje, aby byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. Klienti, kteří zakoupili zájezd se tak o své peníze obávat nemusí. Je však třeba brát v úvahu, že pojištění se vztahuje pouze na zájezdy, tj. obvykle kombinace dopravy a ubytování prodávaná za souhrnnou cenu. O klienty, kteří jsou aktuálně v zahraničí se postará pojišťovna. Klienti, kteří zakoupili zájezd, který se neuskuteční, se mohou obrátit s žádostí o náhradu na pojišťovnu HanseMerkur Reiseversicherung na následující adrese:

HanseMerkur Reiseversicherung AG
Abt. RLK – Insolvenz
Siegfried-Wedells-Platz 1
20354 Hamburg

Podrobné informace o postupu pro uplatnění nároku jsou zveřejněny na webových stránkách pojistitele zde.

Jak je uvedeno výše, pojištěno není samostatné ubytování ani samostatně rezervované letenky. Spotřebitelům, kteří mají zakoupeny tyto cestovní služby, které nejsou zájezdem, doporučujeme v případě platby kreditní či debetní kartou kontaktovat banku, která platební kartu vydala, a požádat o vrácení transakce formou tzv. chargebacku. Klienti, kteří za služby mimo zájezdu zaplatili bankovním převodem či v hotovosti, musí přihlásit pohledávku do insolvenčního řízení. Šance na vrácení peněz je ovšem v těchto případech obvykle nízká.

Obecné informace k zájezdům se zahraničními cestovními kancelářemi naleznete na webových stránkách ESC zde.