Evropské spotřebitelské centrum

Cítíte se podvedeni seznamkou? Přečtěte si následující!

V nedávné době zaznamenalo ESC nárůst případů souvisejících s placenými internetovými seznamkami. Jedním z nich byl i případ pana Karla, kterého členstvím na seznamce obdaroval kamarád. Ačkoli se 149 Kč zdálo z počátku jako výhodná investice, opak byl pravdou a kamarádovi pana Karla se po půl roce strhlo z karty dalších 2500 Kč.

Pan Karel se tedy obrátil na ESC a tázal se, jak celou situaci řešit. Seznamku totiž po pár týdnech přestal používat a stržení částky nechápal – věděl, že jej kamarád registroval na pouhý měsíc.

Stejně jako v případech jiných spotřebitelů, problémem v situaci pana Karla bylo tzv. automatické prodloužení smlouvy, k němuž dochází, pokud se smlouva neukončí během stanoveného období. Aby mohla být smlouva prodloužena, musí o tom být spotřebitel informován jasně, viditelně a srozumitelně před samotným uzavřením smlouvy – pouhá informace o automatickém prodloužení smlouvy ve všeobecných obchodních podmínkách není dostačující. Bohužel, většina seznamek tuto informaci před uzavřením smlouvy poskytuje, byť je psána malým nevýrazným písmem, a jejich provozovatelé považují takto poskytnutou informaci za dostačující. V mimosoudní rovině je proto velmi těžké dosáhnout pozitivního výsledku.

Kamarád pana Karla nakonec u své banky požádal o tzv. chargeback a částka mu byla bankou vrácena. Tím se ale nevyřešila situace pana Karla, kterému začaly chodit platební upomínky nejdříve od podnikatele, poté z inkasní agentury. Požadovaná částka po zahrnutí poplatků přitom podstatně převyšovala cenu za automatické prodloužení smlouvy.

Jestliže jste již do seznamkové pasti spadli, ESC pro vás připravilo příručku, jak se v těchto případech chovat. Pro ty zájemce, kteří by chtěli některého z příbuzných či přátel přeci jen obdarovat, nebo by chtěli sami zkusit najít štěstí na placené seznamce, máme tyto tipy, jak se na seznamce nenachytat.

Recenze

Než sebe nebo kohokoli registrujete, zadejte název seznamky do internetového vyhledávače a přečtěte si recenze ostatních uživatelů.

Reklama

To, že je seznamka inzerována na důvěryhodných webových stránkách nebo v televizi, nemusí znamenat, že se jedná o solidního podnikatele. Své o tom ví pan Karel a jeho kamarád. A proto nespoléhejte na reklamu a čtěte recenze.

Sídlo podnikatele

Našli jste vhodnou seznamku? Zjistěte si totožnost podnikatele ve všeobecných obchodních podmínkách. S podnikatelem se sídlem na Kajmanských ostrovech se vám bude v případě problému přeci jen hůře vyjednávat, než s podnikatelem z Německa. Některé seznamky sídlí ve Švýcarsku – pokud nastane problém, Evropské spotřebitelské centrum vám nemůže pomoci.

Není cena jako cena aneb stojí to za to?

Pozorně si přečtěte informaci o tom, za kolik a na jak dlouho členství předplácíte. Prohlédněte si dobře celou obrazovku. Informace o automatickém prodloužení smlouvy jsou umístěné zpravidla pod cenovou nabídkou, většinou jsou špatně čitelné a vzbuzují dojem nedůležité informace.

Právo na odstoupení do 14 dnů

Většina provozovatelů seznamek umožňuje odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu.

Ukončení smlouvy e-mailem/přímo

V poslední době stále víc seznamek umožňuje ukončit členství přímo na webu seznamky. Jestliže se pro tuto možnost rozhodnete, veškeré kroky si nahrajte například na mobilní telefon, případně prostřednictvím aplikace, která toto umožnuje. Na počítači si dělejte print screeny. Jistější je smlouvu ukončit e-mailem na adresu uvedenou ve všeobecných obchodních podmínkách. Nejprokazatelnější je však doporučený dopis s dodejkou.

No-reply adresy

Ke komunikaci s provozovatelem seznamky se vyplatí vždy používat pouze e-mailovou adresu uvedenou v jeho všeobecných obchodních podmínkách. Je zcela marné odpovídat na příchozí e-maily ze zákaznického centra, které přicházejí většinou z adresy určené pouze k odesílání e-mailů, nikoli k jejich přijímání (tzv. no-reply adresy).

Falešná nabídka partnerů

Máte pocit, že fotografie nabízených partnerů a související informace neodpovídají realitě? Odpovídají vám tito partneři prostřednictvím automaticky generovaných zpráv? Zdokumentujte toto jednání, ukončete smlouvu a o důvodu ukončení smlouvy informujte provozovatele seznamky. Takto shromážděné důkazy nám prosím zašlete.


Přílohy