„Každoročně se objeví nějaký výrazný problém, se kterým se na nás lidé obracejí. Kdysi to byl například krach slovenských aerolinek SkyEurope, loni to byly především praktiky seychelské společnosti Online Investment Group, která rozesílá faktury na 60 a více eur za údajnou registraci na některé z jejích internetových stránek, hrozí exekucemi a podobně,“ vysvětluje Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra (ESC). „V těchto konkrétních případech tzv. webových pastí jsme spotřebitelům radili neplatit, protože společnost použila nekalé obchodní praktiky. Díky tomu jsme pomohli zachránit dohromady desítky tisíc eur.“
Celkový počet kontaktů se spotřebiteli byl loni 1088, z toho 685 žádostí o informace a 403 konkrétních stížností, v nichž právníci ESC spotřebitelům asistovali. V roce 2008 byl přitom celkový počet kontaktů zhruba 400. V roce 2010 to bylo necelých 800.
Nejčastěji se centrum zabývá problémy v letecké dopravě, tedy problémy souvisejícími s poškozením či zpožděním zavazadel, zpožděním letů a podobně, a také pomáhá řešit potíže v oblasti nakupování na internetu. ESC poskytuje informace na svém novém webu www.evropskyspotrebitel.cz a také se spotřebiteli komunikuje na facebooku a twitteru. Mezi nejčastější oblasti, v nichž ESC radí či přímo asistuje, patří také pronájem vozů, ubytovací služby a obecně reklamace zboží zakoupeného v jiné zemi EU. Konkrétní případy řeší právníci českého centra vždy ve spolupráci s kolegy ze země obchodníka.
ESC ČR je jedním z 29 členů sítě Evropských spotřebitelských center. Jeho činnost financuje Evropská komise a Česká obchodní inspekce, při níž české centrum působí od roku 2009. Předchozí čtyři roky působilo při Ministerstvu průmyslu a obchodu.
Výroční zpráva ESC za rok 2011 je ke stažení zde.