Evropské spotřebitelské centrum

Past při platbě za letenky

Někteří čeští zákazníci irské letecké společnosti si všimli, že z jejich účtů mizí vyšší částky, než za které jsou lety nabízeny. Důvodem je, že ačkoli jsou ceny letenek uvedeny v českých korunách, během procesu platby dojde hned ke dvěma přepočtům měny – nejprve podle kurzu dopravce a pak i vydavatele platební karty. Klient tak přichází až o stovky korun na jedné transakci.

Cestující si na webu nízkonákladové aerolinky vybere let, jehož cena je při odletu z Česka uvedena v českých korunách. Běžný postup dopravce je, že transakce prezentované v korunách jsou při úhradě platebními kartami k účtům vedeným také v korunách zúčtovávány v této měně. Nicméně v procesu zmiňované problematické objednávky web pravděpodobně mylně posuzuje české debetní karty jako karty vedené v eurech, a proto nabízí automaticky tzv. dynamickou konverzi měny a cenu za letenku přepočte na eura. Transakce je tak zúčtována v eurech, a protože účet spojený s kartou cestujícího je vedený v českých korunách, provede následně vydavatelská banka další převod eur zpět na koruny.

Tímto postupem dojde k dvojnásobné automatické konverzi měny – podle kurzu dopravce a následně i banky. Spotřebitel tak výrazně tratí na dvou převodech, aniž je o nich předem jasně a zřetelně informován. Text informující o automatické konverzi měny je nejasný a pro uživatele matoucí, pro neznalého spotřebitele působí spíše jako informace o ekvivalentu ceny letenek v eurech. Automatickému převodu sice uživatel může zabránit, ale musel by přesně vědět, jak na to. Postup je totiž poměrně složitý.

Do pasti převodů se chytila i jedna česká cestující. Namísto očekávaných 7610 Kč jí bylo z účtu strženo 8280 Kč, tedy o téměř devět procent více. Po výběru daného letu s cenou uvedenou v českých korunách se na stránce s údaji o platební kartě objevil text o částce v eurech, kterou klientka pokládala za informativní a pokračovala v nákupu. Následně na výpisu z účtu zjistila, že namísto avizovaných českých korun zaplatila částku v eurech.

Evropské spotřebitelské centrum nyní české spotřebitelce asistuje ve snaze získat zpět rozdíl uváděné ceny a skutečně zaplacené částky. Současně upozornilo dopravce na tento jev a požaduje prověření a odstranění automatické konverze měny v těchto neopodstatněných případech. Zároveň důrazně upozorňujeme spotřebitele, aby si vždy pečlivě kontrolovali průběh plateb.

Tento článek byl publikován v zářijovém čísle časopisu dTest v roce 2014.