Evropské spotřebitelské centrum

Nákup auta v zahraničí

Nový průvodce zákrutami výběru a nákupu vozů v zemích EU přináší komplexní tipy, na co myslet před a po podepsání smlouvy i při dovozu automobilu.

Časté otázky ukazují na obavy spotřebitelů ohledně postupu při nákupu vozidel v jiných zemích EU. Čerstvá zpráva sítě Evropských spotřebitelských center má přeshraniční nákupy automobilů usnadnit.

Na jednom místě najdou spotřebitelé informace o tom, kde získat dočasné přepravní značky a na jak dlouho platí, o úřadech, na které je potřeba se obrátit, o nákladech na celý proces, o potřebných dokumentech, překážkách na jednotném trhu i některých rozdílných postupech v jednotlivých zemích. Síť ESC rovněž poukazuje na problémy, které mohou nastat, a způsoby možného nekalého či podvodného jednání některých prodejců.

Zkušenosti sítě napovídají, že spotřebitelé se při pohledu na cenu již tolik nedívají na kvalitu vozů, dokonce si ani neověřují skutečnou existenci prodejců. Přitom zjištění skutečné identity a adresy prodejce a zhodnocení informací poskytnutých na jeho webu by pomohly vyhnout se řadě potíží. Kupující by si také měli uvědomit, že administrátoři inzertních webů nabídky podvodníků obvykle neodstraňují, přestože na ně dostávají stížnosti.

V souvislosti s kvalitou vozů by se spotřebitelé měli ujistit, kdy bylo vozidlo na technické kontrole. Ani osvědčení o technické způsobilosti vozu ovšem nezaručuje jeho skutečně dobrý stav. Proto je radno přizvat si k výběru nezávislého experta. Některé země nabízejí seznam center, která takové prohlídky v blízkosti místa prodeje nabízejí. Cena je různá, od 15 eur v Litvě po 350 eur v Nizozemsku.

Zpráva sítě ESC se věnuje nejen možným způsobům platby či složení zálohy, která se v EU může pohybovat od 10 % v Polsku po 50 % v Nizozemsku, ale například upozorňuje také na 14denní lhůtu, během níž spotřebitel může odstoupit od smlouvy o spotřebitelském úvěru. Čtenář se dozví, že v některých zemích je možné současně odstoupit i od smlouvy na nákup vozu, pokud jsou tyto smlouvy propojeny.

Spotřebitelé by si také měli ověřit, zda smlouva splňuje náležitosti vyžadované právem země obchodníka a zda neobsahuje něco navíc – „oblíbené“ jsou například věty typu „sold as seen“, kterými se prodejce snaží zbavit odpovědnosti za případné vady vozu.

Co se týká záruk, je v každé zemi EU minimálně dvouletá záruční lhůta, jejíž podmínky se mohou lehce lišit v závislosti na národní legislativě. Stále častější jsou komerční rozšířené záruky, ale spotřebitel by si měl ověřit, zda se při přeshraničním nákupu vztahují i na zemi spotřebitele, protože většinou tomu tak nebude.

Mnoho dotazů spotřebitelů se týká platby DPH při nákupu jinde v EU. Tomuto tématu jsme se na stránkách dTestu několikrát věnovali, a tak jen doplníme, že sazby DPH se v zemích EU pohybují od 17 do 27 %.

Závěrem je důležité zmínit, že vůz by měl být samozřejmě pojištěn na dobu cesty do země spotřebitele. Celá zpráva i s doporučeními je dostupná na www.evropskyspotrebitel.cz/auto-moto.

Tento článek vyšel ve spotřebitelském časopisu dTest v květnu 2016.