Česká spotřebitelka si loni v listopadu přes inzerát zakoupila ojetý skútr. Převzala ho ve velké hale plné vozidel přímo v Itálii a pak marně vyzývala prodejce k zaslání technického průkazu, který mu nechala kvůli odhlášení z italského registru vozidel. Plná bezmoci se pak obrátila na Evropské spotřebitelské centrum, které jí pomohlo během dvou měsíců spor vyřešit.
V minulém vydání dTestu jsme vás informovali, že síť Evropských spotřebitelských center řeší problém české spotřebitelky s italským prodejcem, který kvůli odhlášení skútru slíbil dodat technický průkaz k motocyklu do dvou týdnů po převzetí. To ale neudělal, a navíc v dané věci se spotřebitelkou nekomunikoval. Nebylo rovněž jasné, s kým byla smlouva uzavřena, protože podnikatel mohl vystupovat jako prostředník pro soukromou nepodnikající osobu, která motocykl původně vlastnila a která byla uvedena ve stručné písemné smlouvě.
Po detailním posouzení sdílela v únoru pražská pobočka sítě ESC tento případ s italskými kolegy, kteří prodejce vyzvali k nápravě. A věc se dala do pohybu. Podnikatel tvrdil, že doklady posílal již krátce po nákupu loni v listopadu, ale že se mu vrátily jako nedoručené – jak z adresy české, tak z náhradní adresy italské, kterou spotřebitelka rovněž uvedla jako možnou pro doručení.
Nicméně v příslušném dokumentu potvrzujícím odhlášení motocyklu z italského registru vozidel byl uveden 7. březen 2017, což ukazuje na to, že podnikatel věc dlouhé měsíce vůbec neřešil.
Následně dokumenty skutečně zaslal na italskou adresu, ale z nějakého důvodu nebyla předána příslušnému člověku. Spotřebitelka proto nabídla možnost osobního vyzvednutí technického průkazu jedním z jejích italských spolupracovníků, což se nakonec podařilo a po šestiměsíčním martyriu může se svým skútrem v přepočtu za zhruba 16 000 Kč konečně vyjet na české silnice.
ESC od ní obdrželo následující zprávu: „Konečně Vám mohu potvrdit získání originálu technického průkazu. Právě mi ho můj italský kolega předal s tím, že za prodejcem musel jet osobně, protože poslední týden dokonce začal hlásit, že se údajně někam stěhuje, a tak se muselo jednat rychle. Od srdce bych Vám chtěla poděkovat, že jste měli snahu mi pomoci a vyřešit to. Jsem ráda, že existuje instituce, která brání i obyčejné občany. Přeji Vám mnoho úspěchu s řešením budoucích situací. Více ‚šťastných konců‘.“
Jak vidno, případ byl vinou liknavosti a podivného chování podnikatele až do konce poměrně náročný k řešení. Nicméně pro spotřebitelku měl dobrý konec.
Tento článek vyšel v časopisu dTest 5/2017.