Evropské spotřebitelské centrum

ESC: Nejčastější problémy při nákupu online v EU

Přeshraniční nákupy po internetu jsou pro spotřebitele stále atraktivnější, ani tento typ nákupů se ale neobejde bez problémů. Během let 2012 a 2013 zaznamenala síť Evropských spotřebitelských center (ESC) přes 40 tisíc stížností týkajících se právě online nakupování. Nově zveřejněná zpráva ESC hovoří také o tom, že se jedná o jednu z hlavních oblastí případů bezplatně řešených v rámci této sítě.

ESC řeší spory spotřebitelů s obchodníky z jiných zemí EU, Norska a Islandu. V roce 2013 se v oblasti online nakupování nejčastěji zabývala stížnostmi na obchodníky z Velké Británie, Německa, Dánska, Francie, Irska a Nizozemska. Těchto zemí se týkalo přes 70 % všech stížností. Vysoký podíl ale vychází i z toho, že je tamní online trh velmi rozvinutý, a neznamená to nutně, že e-shopy provozované v těchto zemích jsou problematičtější než jinde v EU. České e-shopy zaujímají v žebříčku sítě ESC 16. místo s necelým procentem případů, což je mimo jiné dáno i tím, že čeští obchodníci prodávají do zahraničí poměrně málo.

V letech 2012 a 2013 se stížnosti spotřebitelů nejčastěji týkaly vadného zboží či služeb, popřípadě nevyhovujícího zboží. Jednou z nich byl případ českého spotřebitele, kterému německý prodejce dodal v rámci hromadné objednávky vojenského oblečení jiný typ kabátu, než který byl objednán. Obchodník pak tvrdil, že takový nikdy neviděl a že ho nevymění za objednaný typ, ani nevrátí peníze. Nakonec po intervenci sítě ESC prodejce vrátil za kabát předem zaplacenou částku ve výši 149 eur.

Třetina případů se týkala nedoručení zboží, mezi další četné problémy patřily špatně nastavené obchodní podmínky a potíže s platbou nebo uváděním špatné či neúplné ceny zboží. V porovnání s předchozími lety vzrostl počet stížností týkajících se obchodních podmínek. Naopak počet sporů souvisejících s vadným či nevyhovujícím zbožím poklesl.

Nejproblémovějším odvětvím byla v rámci případů řešených v síti ESC doprava, dále následovaly ubytovací služby, nákupy elektroniky, nábytku, vstupenek na kulturní a sportovní akce a stížnosti na seznamovací servery. Do budoucna očekává síť ESC nárůst počtu problémů v oblasti bezplatných zkušebních verzí různých služeb, jako jsou online hry nebo internetové seznamky, ale také s nákupy v menších e-shopech, nápadně výhodnými aukcemi či spory souvisejícími s virtuální měnou, jako jsou například bitcoiny.

Publikováno v časopise dTest 1/2015.