Evropské spotřebitelské centrum

ESC: Nástrahy mezinárodních bankovních převodů

Nakupujete-li v zahraničí, může se stát, že budete chtít zaplatit bankovním převodem. Nebo budete žádat obchodníka o zaslání peněz na váš bankovní účet po odstoupení od smlouvy či po uznané reklamaci. Ve všech případech je velmi důležité vědět, jak to udělat správně, protože zadání čísla účtu ve špatném tvaru může zdánlivě jednoduchý úkon značně zkomplikovat a prodražit.

Když si chcete nechat zaslat peníze bankovním převodem ze zahraničí, nebo takovou platbu chcete uskutečnit, je potřeba uvést dva podstatné údaje – IBAN (číslo vašeho účtu v mezinárodním formátu) a BIC (kód banky v mezinárodním formátu).

Ne všichni spotřebitelé toto vědí a třeba v žádosti o vrácení peněz poskytují číslo účtu v národním formátu. Někdy pak vznikají zbytečné spory se zahraničními obchodníky, kteří vracené částky nejsou na základě poskytnutých údajů schopni převést, ačkoli spotřebitel tvrdí, že je zadal správně a zlobí se, že peníze ještě neobdržel. Při zadávání čísla účtu ve formátu IBAN je navíc potřeba velká míra pozornosti, protože v řetězci poměrně vysokého počtu číslic člověk snadno udělá chybu.

Pro kontrolu údajů je možné využít nějakou službu na internetu, která umí správnost daného čísla IBAN pro váš konkrétní účet nejen ověřit, ale také dovede IBAN pro váš účet vygenerovat z národního formátu čísla účtu. V tomto ohledu můžeme zmínit například německý server www.ibancalculator.com, který nabízí rovněž databázi kódů BIC všech bank. Doplňme, že pro přeshraniční transakce v rámci Evropské unie je nejvýhodnější a nejlevnější využít tzv. SEPA platbu. SEPA je zkratkou pro Single Euro Payments Area, tedy jednotnou oblast pro platby v eurech, ve které je umožněn bezhotovostní převod v jednotné měně (euro) stejným způsobem a za stejných podmínek bez ohledu na to, zda jde o platbu vnitrostátní, nebo mezinárodní. V České republice však s ohledem na odlišnou národní měnu mají banky možnost účtovat za SEPA platby poplatek. Nicméně stále platí, že mezinárodní platba do zemí eurozóny nesmí stát více než vnitrostátní platba v eurech. Výši tohoto poplatku určuje každá banka ve svém sazebníku.

Před provedením mezinárodní platby nebo poskytnutím bankovních údajů obchodníkovi v zahraničí je tedy vhodné výši těchto poplatků u konkrétní banky prověřit. Předejdete tak případnému nemilému překvapení, kdy zvláště u drobnějších transakcí se může účtovaný poplatek blížit převáděné částce samotné. V praxi se tyto poplatky pohybují od 0 do 250 Kč.

Publikováno v časopisu dTest 2/2014.