Evropské spotřebitelské centrum

ESC: Dovolená v zahraničí

Vše o zdravotním pojištění při cestě do zahraničí přímo v mobilu a informace o tom, jak se vyhnout finančním ztrátám při pronájmu auta. Užitečné tipy pro čas dovolených najdete na www.evropskyspotrebitel.cz.

Pokud člověk neví, na co přesně se vztahuje základní zdravotní pojištění při cestě do jiných zemí EU, prozradí mu to aplikace pro chytré telefony nazvaná „Evropský průkaz zdravotního pojištění“. Obsahuje obecné informace o stejnojmenném zdravotním průkazu, který běžně používá každý Čech, pokrývané léčebné zákroky a jejich náklady, nouzová telefonní čísla či kontaktní údaje pro případ, že člověk průkaz ztratí. Mobilní aplikace je dostupná ve 24 jazycích a lze ji snadno přepínat z jednoho jazyka do druhého. Stáhnout ji lze na webu Evropské komise, http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=cs, a vedle zemí EU se vztahuje i na Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko.

Stále častěji si lidé na dovolené půjčují auto nebo motorku. Aby měli vše pod kontrolou a nebyli překvapeni celkovým účtem, je třeba dávat pozor na to, k čemu se ve smlouvě zavazují. Vhodné je prověřit skutečný stav vozidla a nechat si ho potvrdit písemně jak při převzetí, tak i při jeho předání, včetně stavu nádrže. Ideální je pořídit si pro vlastní případnou potřebu fotodokumentaci vozidla při převzetí a předání. Taková dokumentace může dodatečně pomoci řešit případy, kdy autopůjčovna obviní spotřebitele například z poškození karoserie a případně mu sama stáhne peníze z platební karty.

Publikováno v časopisu pro spotřebitele dTest v červenci 2012.