Evropské spotřebitelské centrum

Italské pláže: Až 8 let a pokuta 10 000 eur za nákup padělaného zboží

Padělek značkové kabelkyPorušení zákona v podobě nákupu kradeného zboží se může v Itálii dopustit osoba, která zakoupí výrobek, o němž ví, že pochází z trestné činnosti. Jde tedy o padělané nebo kradení zboží. Pokud z ceny, kvality a vlastností výrobku a způsobu prodeje nakupující usoudí jako reálné, že produkt pochází z trestné činnosti, a přesto ho zakoupí, mohou dostat pokutu od 516 do 10 329 eur a být odsouzen ke 2 až 8 letům vězení.

Pokud spotřebitel zakoupí takový výrobek z nedbalosti a nepozornosti, hrozí mu 6 měsíců vězení a pokutě ne nižší než 10 eur. To ale není vše. Takové jednání se pojí i se správní pokutou od 100 do 7 000 eur. Proto pokud vám prodavači na pláži, na ulici nebo na neautorizovaných webových stránkách nabízí velmi drahou a vámi vysněnou kabelku, velmi vám doporučujeme, abyste ho nekupovali.

Jedním z důvodů tohoto zákazu je fakt, že kdo takové zboží zakoupí, podporuje drsný systém ilegální práce a vykořisťování prací a oslabuje ekonomický rozvoj trhu a především poškozuje podnikatele, kteří jednají v souladu s právními předpisy. Navíc padělané zboží by mohlo obsahovat škodlivé látky v podobě necertifikovaných barviv, barev a laků.

Je tedy vhodné mít se na pozoru, přemýšlet o svých nákupech a při podezření, že by zboží mohlo pocházet z trestné činnosti, zboží raději nekupovat. Některé místní úřady vedou kampaně v různých jazycích ke zvýšení povědomí o uvedených praktikách a související legislativě mezi turisty.

Tento text je výtahem z tiskové zprávy ESC Itálie ze dne 23. 7. 2015.