Evropské spotřebitelské centrum

Adventní kalendář dává tipy na udržitelné nákupy

Jak přispět ochraně života na planetě při nakupování, ukáže od 1. do 24. prosince speciální adventní kalendář pro spotřebitele. Na facebooku a twitteru v něm síť Evropských spotřebitelských center vydá 25 tipů k udržitelnějšímu nakupování přes internet, cestování či gastronomii. Poslední 25. tip bude štědrovečerním bonusem.

Na online konferenci ke Dni spotřebitele pořádané 1. prosince v rámci německého předsednictví EU zazněla důležitá otázka: Jak zajistit život našich dětí v kvalitě, jakou máme dnes? Jaké změny můžeme udělat dnes, abychom zajistili důstojný život v budoucnosti? Některé odpovědi nabízí speciální adventní kalendář sítě Evropských spotřebitelských center, jehož „okénka“ budou ode dneška každý den „otevírána“ na https://www.facebook.com/esccr a https://twitter.com/EvrSpotrCentrum.

„Každý může ke zlepšení situace přispět zdánlivými drobnostmi. Nákupem lokálních a sezonních potravin, výrobků s Ekoznačkou EU a podobně. Zboží zakoupené online je šetrnější vyzvedávat osobně na výdejním místě, aby jednotlivé vozy doručovacích služeb nemusely při objíždění domácností zatěžovat prostředí života v obcích a městech hlukem a emisemi. A lze pro ně jít pěšky nebo jet MHD či na kole, pokud není nutné použít auto,“ uvádí příklady Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra Česko. „Nemluvě o snaze snížit počet vracených výrobků zakoupených online.“

Adventní kalendář poukazuje i na problém s vyhazováním nefunkčních věcí, které je ale přitom možné opravit. Vyhodit je znamená, že se musí nějaký nový produkt vyrobit. To zatěžuje životní prostředí například těžbou a zpracováním surovin a množstvím vody použité a znečištěné při výrobě. Podobně je vhodné recyklovat materiály i zbytky potravin.

„Při plánování dovolené je šetrnější vyhýbat se přelidněným destinacím a poohlédnout se po hotelu či cestovní kanceláři, které se snaží chovat udržitelně. Výběr kempu může ovlivnit také to, jak se jeho provozovatel staví k životnímu prostředí, například zda třídí odpady,“ představuje Ondřej Tichota další z témat kalendáře.

Ten se věnuje také dopravě. Pokud lze, především na kratších trasách, použít vlak nebo autobus, je to vhodnější než letět. A někdy i časově výhodnější. Pokud je nutné letět, je šetrnější vybrat přímý let bez přestupu.

Síť Evropských spotřebitelských center bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Velké Británie, Norska a Islandu. Je zřizována zúčastněnými státy a Evropskou komisí, která se udržitelností zabývá jako jedním ze svých hlavních témat. ESC Česko působí při ČOI a je také kontaktním místem pro nařízení o zákazu tzv. geoblockingu a pro online platformu ODR pro řešení sporů s internetovými prodejci. Síť ESC si letos připomíná 15leté výročí pomoci spotřebitelům při přeshraničním nakupování na jednotném trhu. Více na www.evropskyspotrebitel.cz a www.eccnet.eu.