Evropské spotřebitelské centrum

Vyhněte se problémům s timesharem

Výřez z titulní strany zprávy sítě ESCPlánování letních dovolených začíná. Někteří lidé chtějí ušetřit, a tak uzavřou zdánlivě výhodnou smlouvu na mnohaletý pronájem apartmánu ve slunné destinaci na určitý termín. Pokud člověk natrefí na férového pronajímatele, může jít o dobrou věc. Tato oblast ale láká i mnoho nepoctivců, kteří chtějí spotřebitele podvést. Proto nabízíme tipy, jak jim nenaletět.

Porozumět podmínkám dlouhodobých dovolenkových závazků, zvaných timeshare, holiday club, bonusový víkend a podobně, může být těžké. Z toho důvodu spotřebitelé někdy činí rozhodnutí, která je posléze obtížné měnit. Síť Evropských spotřebitelských center (ECC-Net) proto na základě svých zkušeností vydala koncem roku 2015 zprávu o hlavních pastech, do kterých mohou být spotřebitelé lapeni neférovými či přímo podvodnými společnostmi.

Zpráva uvádí tipy, na co si dát pozor před podpisem smlouvy se závazkem na několik desetiletí dopředu. Je dobré pamatovat na to, že na rozhodnutí člověk musí mít dostatek času a neměl by ho dělat pod tlakem, a také že Evropská unie nabízí spotřebiteli poměrně silnou ochranu, pokud je smlouva o takovém dlouhodobém produktu uzavřena na více než jeden rok.

Na co si dát pozor:

  • Čím agresivnější je způsob prodeje, tím podezřívavější byste měli být.
  • Dejte si pozor na „bezplatné dovolené“, které údajně můžete vyhrát, nebo na pozvání na večírek. Nic není zadarmo.
  • Nikdy neplaťte nic přímo na prezentaci dlouhodobého pronájmu. Návrh smlouvy si vezměte na nějaký čas domů, abyste si ho pořádně prostudovali.
  • Požádejte o smlouvu ve svém rodném jazyce, na to máte právo. Renomované společnosti ji poskytnou bez váhání, a to včetně podmínek, celkové ceny, kterou zaplatíte, popisu produktu a informace o přesném období v roce a délce pobytu.
  • Dobře si vše spočítejte sami. Dejte pozor na skryté příplatky, jako je pojištění a správa objektu. Zjistěte si, co po vás budou chtít za případné ukončení smlouvy.
  • Než podepíšete cokoli, podívejte se na internetovou stránku dané společnosti – a také vyhledejte, jaké zkušenosti s ní měli jiní spotřebitelé.
  • Dejte pozor na smlouvy, které nabízejí ubytování na jeden rok a méně. Neplatí pro ně stejná ochrana proti podvodům jako u dlouhodobých pronájmů.
  • Nikdy neplaťte nic ve chvíli, kdy podepisujete smlouvu. Během 14 dní po podpisu si totiž všechno můžete rozmyslet a od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu. Během této lhůty po vás poskytovatel nesmí požadovat žádné platby.
  • Pokud se podnikatel ke spotřebiteli nechová férově, například neúměrně navyšuje roční poplatky za správu pronajímaného objektu, spotřebitelé se chtějí ze smlouvy vyvázat. Při tom někdy nastávají potíže, se kterými může bezplatně poradit či přímo pomoci Evropské spotřebitelské centrum.