Evropské spotřebitelské centrum

Povinnost zimních pneumatik v zemích Evropy

Ilustrační foto automobilůV Česku je povinné jezdit na zimních pneumatikách od začátku listopadu, pokud si to vyžadují podmínky na silnicích. Jak je tomu jinde v Evropě? Zaměřili jsme se především na země, kam Češi jezdí nejčastěji na lyže, případně na předvánoční nákupy.

V sousedních zemích, s výjimkou Polska, je stejně jako u nás povinnost mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech, když jsou vozovky pokryty sněhem nebo ledem, nebo když lze předpokládat, že taková situace cestou nastane.

V Rakousku tato povinnost platí od 1. 11. do 15. 4. pro všechna kola vozu, přičemž minimální hloubka vzorku musí být 4 mm u většinově používaných radiálních pneumatik a 5 mm u diagonálních pneumatik. V extrémních podmínkách mohou být přímo vyžadovány sněhové řetězy (nejméně na dvou kolech stejné nápravy), na což upozorní dopravní značení. Pneumatiky s hroty lze použít od 1. 10. do 31. 5., pokud není toto období v některých lokalitách prodloužené.

Na Slovensku musí řidiči svá auta obout do zimního se vzorkem hlubokým alespoň 3 mm, pokud jsou na silnicích výše uvedené nepříznivé podmínky. Ale pozor, vozy nad 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky povinně alespoň na jedné nápravě bez ohledu na počasí v období od 15. 11. do 31. 3.

V Německu není pro povinnost zimních pneumatik na zasněžených či namrzlých vozovkách určeno žádné časové rozmezí. Lze však použít také „celoroční“ pneumatiky s označením M+S. Vzorek musí být min. 1,6 mm, doporučeny jsou 4 mm. Řidič, jehož vůz takové pneumatiky nemá, může dostat pokutu od 40 do 120 eur v závislosti na povaze přestupku. Pneumatiky s hroty nejsou povoleny.

V Itálii a ve Francii je zimní obutí povinné v případě, že narazíte na příslušné dopravní značení, které ukládá povinnost použít zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy v období, které je na značce uvedeno.

V Polsku a v Maďarsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené. Podrobnější informace o pravidlech v zemích EU najdete v přílohách (stručný přehled v češtině, detailní informace v angličtině).

Na výše uvedené skutečnosti je vhodné pamatovat nejen při cestě vlastním vozem, ale také v případě, že si budete chtít na zahraniční cestě vůz vypůjčit. Ještě upozorníme, že pokud v zimě nepoužijete zimní pneumatiky dle příslušných předpisů, můžete riskovat nejen vysoké pokuty, ale také problémy s pojištěním – nemuselo by se totiž na případné vzniklé škody vztahovat.

Tento článek vyšel v prosinci 2013 ve spotřebitelském časopisu dTest.