Evropské spotřebitelské centrum

Cestování autem v Evropské unii – povolená rychlost či mýtné v zahraničí

Pro cesty autem po Evropě se hodí informace například o maximální povolené rychlosti nebo o mýtném na dálnicích v různých zemích. Také je dobré vědět předem, zda není náhodou vjezd do centra města, kam se chystáte, nějak omezen či zpoplatněn.

Rychlost na dálnicích

Ze zemí, které mají maximální rychlostí limit pro provoz na dálnicích odlišný od Česka, nemůžete jet víc než 120 km v hodině v Belgii, Nizozemí, Irsku, Portugalsku, Rumunsku a Švédsku (v něm je ale někde povolená i pouhá devadesátka). Někteří řidiči se těší na neomezenou rychlost na německých dálnicích, ale měli by mít na paměti, že doporučených je 130 km v hodině. Kypr, kde se jezdí vlevo, nepřipouští víc než 100 km/h, Malta 80 km/h, podobně jako Norsko, kde ale lze – pokud je to oznámeno dopravním značením – jet i stovkou. V Estonsku a na Islandu je povolená devadesátka, stejně jako ve Velké Británii, kde jde ale o údaj v mílích za hodinu, tedy po přepočtu o 112 km/h. Ve Španělsku je kvůli politice úspor pohonných hmot rychlost omezena na 110 km/h až do června příštího roku, jinak je maximální rychlost 120 km/h. Víc než u nás lze jet v Polsku, 140 km/h. Aktuálnost nejvyšších povolených rychlostí si pro každou zemi ověřte.

Mýtné a dálniční známky

S poplatky za jízdu na dálnicích se nesetkáte například na Kypru a Maltě, v Německu, Lucembursku, Rumunsku, Estonsku či ve Finsku. Naopak poměrně vysoké mýtné se platí ve Francii, a to různě vysoké částky za různé úseky (podrobně na www.aprr.fr). Podobně v Itálii záleží i na klasifikaci dané dálnice (ceny detailně na www.autostrade.it). Na polských dálnicích se platí dle kategorizace jednotlivých dálnic.

V Belgii se platí za průjezd jedním tunelem nedaleko Antverp, v Nizozemí jde o dva tunely. V Dánsku zaplatíte mýtné pouze na mostech Storebæltsbroen a Øresundsbroen.

Některé země využívají systém dálničních známek o různých délkách platnosti. Je vhodné se před cestou informovat o možnostech jejich kombinace při jízdě tam a zpět do ČR.

Poplatky za vjezd do města

V Německu pamatujte, že pro vjezd do některých měst je povinností zakoupit tzv. Umweltplakette, tedy „známku životního prostředí“. Jde například o Berlín či Kolín nad Rýnem. Některá italská města umožňují vjezd do centra pouze automobilům s povolením, například Řím, Pisa, Florencie, Bologna, Milán, Turín a další (více zde). Kvůli prevenci dopravních zácep vyžaduje Londýn mezi 7. a 18. hodinou tzv. „London Congestion Charge“.

Vesta v autě, svícení ve dne, alkohol za volantem

V některých zemích není povinné ve dne svítit ani mít v autě reflexní vestu, nicméně svícením ve dne ani reflexní vestou nic nezkazíte. Stejně tak absolutní abstinence před jízdou není na škodu v zemích, kde je pro řízení vozidla povolen malý obsah alkoholu v krvi.

Od 1. července 2012 je povinné mít ve Francii v autě alkoholtester, jinak řidičům hrozí pokuta ve výši několika set korun v přepočtu z místní měny EUR. Alkoholtester lze zakoupit v supermarketech, lékárnách a čerpacích stanicích za několik eur.