Evropské spotřebitelské centrum

Procestujte Itálii vlakem – máme pro vás pár rad

Pokud se chystáte při své nadcházející cestě objevovat Itálii, zvažte, zda by nestálo zato vydat se touto zemí po železnici. Vlaková spojení doslova protkala apeninský poloostrov, jehož nečekané krásy se vám mohou odkrýt díky tomuto ekologickému způsobu dopravy. Důležité tipy a doporučení pro vás připravilo ESC Itálie.

Nákup jízdenek

Především: nikdy nenastupujte do vlaku v Itálii, pokud nemáte zakoupenou platnou jízdenku. Riskovali byste velmi vysokou pokutu v případě, že byste byli odhaleni. Cestující by si měli být dobře vědomi toho, že nákup jízdenky u průvodčího je možný pouze ve výjimečných případech, například pokud není absolutně žádná možnost dostat jízdenku před odjezdem ze stanice nebo na nádraží. Dlouhá fronta nebo zavřená či neexistující pokladna nejsou dostatečné důvody! Pouze pokud opravdu není žádná možnost zakoupit jízdenku (která se prodává i v automatu na jízdenky, někdy v kavárnách, obchodech či knihkupeckých stáncích), můžete si ji zakoupit ve vlaku. V takovém případě musíte za průvodčím ve vlaku ihned, jinak se bude domnívat, že zkoušíte své štěstí a chcete jet načerno.

Proto doporučujeme zakoupit si jízdenku v předstihu, a tedy dorazit na nádraží s časovou rezervou pro zakoupení jízdenky. Můžete si jízdenky zakoupit také online nebo od autorizovaných cestovních kanceláří.

Různé typy jízdenek pro různé typy vlaků

Vždy se ujistěte, že máte správnou jízdenku na vlak, do něhož nastupujete. Jsou různé kategorie vlaků (Regionale, Intercity (IC), Eurostar (ES) atd.) a různé tarify.

Jízdenky některých vyšších kategorií jako Eurostar, Intercity Plus, noční vlaky nebo také vlaky Express (Espressi) atd. jsou vydávány v cenně all-inclusive, která zahrnuje rezervaci sedadla. Jsou platné pouze pro daný den a pro jeden určitý vlak. Pokud cestující chce (nebo musí) využít jiný spoj, musí si zároveň vyměnit lístek v pokladně. Toto je bezplatná služba v případě, že nový spoj je stejné kategorie jako ten původní. Jinak je potřeba zaplatit poplatek při možném rozdílu v ceně.

Pokud nemáte vůbec čas jít na nádraží k pokladně a nemáte jinou možnost než nastoupit do vlaku se špatným typem jízdenky, označte svoji jízdenku a zpravte o tom ihned průvodčího. Pokud neuplynuly víc než 3 hodiny od odjezdu vašeho původního vlaku, budete muset zaplatit pouze poplatek ve výši 8 euro plus rozdíl v ceně.

Označení jízdenek a rezervace sedadel

Jízdenky na regionální vlaky musejí být označeny před nástupem. V každé stanici jsou malé žluté přístroje se štěrbinou, do níž vložíte svoji jízdenku a přístroj na ni vytiskne stávající datum a čas. Poté je jízdenka platná po dobu 6 hodin, pokud jízda není delší než 200 kilometrů, a nebo je platná po 24 hodin, pokud je cesta delší. Pokud si zapomenete označit jízdenku, pak jste vystaveni stejným pokutám jako ti, kteří nemají žádnou jízdenku. Pokud tento žlutý přístroj nefunguje, cestující o tom musí hned informovat průvodčího. Nečekejte, až vás průvodčí najde, vyhledejte vy jeho. Pokud nebude průvodčí k nalezení, může být vhodné, když sami napíšete datum a čas, kdy jste nastoupili do vlaku – tím ukážete svoji dobrou vůli.

Podobně jako v České republice nejsou rezervovaná sedadla z organizačních důvodů již označena na dveřích kupé nebo nad sedadlem. Takže zdánlivě volné sedadlo už by mohlo „patřit“ někomu jinému.

Pokuty

Pokud je pasažér přistižen ve vlaku bez jízdenky, nebo pokud si neoznačil jízdenku či její platnost už skončila, je mu vyměřen takzvaný příplatek (sovratassa) – navíc k ceně jízdenky – vy výši 200 euro. Pokud zaplatíte hned, pak je tato částka šnížena na 50 euro, a pokud zaplatíte do 15 dnů, pak jde o 100 euro. Pokud to nestihnete do 15 dnů, tak od 16. dne, zaplatíte celých 200 euro plus administrativní poplatek! V případě urážlivého chování musí cestující zaplatit trojnásobek jízdného (ale minimálně 200 euro). V takovém případě se částka nesnižuje při platbě na místě. Regionální předpisy mohou zároveň stanovovat jiné pokuty.

Mezinárodní spojení

Na mezinárodní vlaky do Itálie a z Itálie jsou obecně prodávány jízdenky all-inclusive, v nichž jsou už zahrnuty také rezervace míst. Tyto jízdenky nemusejí být označeny dnem a časem. Pokud se cestující rozhodne využít jiného spoje, pak si musí vyměnit i jízdenku, jinak riskuje pokutu. Navíc, žádné zastávky v cestě nejsou povoleny.

Můžete si také zakoupit jízdenku standardního meziárodního tarifu pro dopravu cestujících (TCV) pouze pro mezinárodní cesty do a z Itálie, pro které nejsou žádné mezinárodní vlaky za cenu all-inclusive. Tyto jízdenky mohou být použity během 2 měsíců od zakoupení a musejí být označeny na začátku cesty. Po označení platí po dalších 24 hodin. Zastávka je povolena v tomto časovém rozmezí. V závislosti na kategorii vlaku mohou být započteny dodatečné příplatky a poplatky za rezervaci.

Cestující s postižením

Pro cestující s postižením nabízí italská železniční společnost Trenitalia pomoc ve 251 železniční stanici, a to díky asistenčním prostorům zvaným Sale Blu (modré haly). Tyto se nacházejí ve 14 hlavních stanicích a jsou otevřeny denně od 7.00 do 21.00. Seznam stanic vybavených modrými halami můžete i s kontaktními údaji můžete najít zde.

Aby bylo možné využít tuto službu, je nutné si ji zamluvit v předstihu e-mailem nebo na telefonním čísle 199 30 30 60* (toto není bezplatné číslo) nebo přímo v dané modré hale. Cestující, kteří chtějí tuto službu využít by měli být na železniční stanici alespoň 30 minut před odjezdem vlaku.

Praktické výhody takové rezervace předem se liší podle povahy cesty, výchozí stanice a podle toho, zda jde o vnitrostátní či mezinárodní spoj. Cestující by se proto měli pozeptat, jak dlouho v předstihu by se měli přihlásit ve své „modré hale“, a to podle specifik své cesty.

Víc než 260 vlaků na střední a dlouhé vzdálenosti je vybaveno vozy přístupnými vozíčkářům. Aby mohli využít výhod těchto vlaků, měli by se cestující obrátit na modré haly nebo zavolat na 199 30 30 60*. Více informací je dostupnýchzde.