Evropské spotřebitelské centrum

Webové pasti – další vlna výzev k zaplacení

Zhruba po roce se opět zvedla vlna upomínek a výzev k zaplacení údajného dluhu uživatelů internetu, kteří se dostali do tzv. webové pasti společnosti Online Investment Group Ltd. a jejích předchůdců či následovníků, např. společností Flavio Contrepacore and Co. Limited a International Payment Services. Aktuálně jde o výzvy k mimosoudnímu vyrovnání. Evropské spotřebitelské centrum však nadále radí: Neplatit a se společnostmi vůbec nekomunikovat.

ESC znovu upozorňuje spotřebitelskou veřejnost na to, že postoupení domnělých pohledávek, které měly vzniknout registrací na webových stránkách provozovaných Online Investment Group a jejími předchůdci, na další seychelskou společnost s názvem Flavio Contrepacore and Co. Limited a potažmo na International Payment Services, nic nemění na právní podstatě údajného nároku vůči dotčeným spotřebitelům.

ESC dlouhodobě zastává názor, že registrací na dotyčných webových stránkách nedošlo k platnému uzavření smlouvy a spotřebiteli tudíž nevznikl závazek k platbě. Proto doporučujeme spotřebitelům, aby na zasílané výzvy k úhradě nereagovali a požadované částky neplatili. Názor ESC i dalších spotřebitelských organizací podpořil rovněž soud v Popradu. V obdobných případech rozhodly ve prospěch spotřebitelů také soudy v dalších evropských státech. Podrobné vyjádření ESC k této kauze naleznete zde.