Evropské spotřebitelské centrum

Speciální adventní kalendář dává 24 tipů na bezpečné nákupy online

(7. prosinec 2022) Spotřebitelé mohou využít každodenní tipy na bezpečné online nakupování a informace o právech při cestování v EU. Stačí sledovat účty Evropského spotřebitelského centra ČR na twitteru a facebooku a každý den pomyslně otevřít okénko speciálního adventního kalendáře s právy nakupujících pro případ, že prodejce nepošle zboží, nebo neposkytne dobrou službu. Síť Evropských spotřebitelských center pomáhá bezplatně řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu.

 „Při honbě za dárky pro své blízké a za nízkou cenou se lidé zapomínají podívat, zda e-shop nebo prodejce na sociální síti uvádí informace o sobě, o vrácení zboží, způsobu reklamace nebo jen relevantní kontakty. A my budeme každý den připomínat, na co je dobré pamatovat,“ vysvětluje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.

První tip dostanou spotřebitelé dnes, poslední 24. prosince. Jde již o několikátý adventní kalendář připravený sítí 30 center, která vedle spolupráce na řešení konkrétních sporů také poskytuje informace o právech spotřebitelů na jednotném trhu.

„Každoročně se zhruba 3 % nakupujících stanou obětí internetových podvodníků, pro které jsou vánoční nákupy velkou příležitostí,“ upozorňuje Ondřej Tichota a podotýká, že u dosud neznámého prodejce například platba kartou přes internet je bezpečnější než bankovním převodem z účtu na účet. U karty je totiž šance získat díky bance své peníze zpět, pokud zboží nebude doručeno, ale u bankovního převodu to zpravidla nejde.

Řada lidí vyráží na předvánoční nákupy do jiných zemí EU, nebo také na silvestrovskou dovolenou. I na jejich práva myslí síť 30 Evropských spotřebitelských center, financovaná Evropskou komisí a zúčastněnými státy. Upozorňuje na jejich práva v různých druzích dopravy i při pronájmu vozů.

Adventní kalendář obsahuje také tipy na udržitelnou spotřebu, zmiňuje oficiální ekologickou známku EU (Ecolabel) a také práva na reklamaci zboží po dobu dvou let napříč Evropou.

Více každý den adventu na twitteru a facebooku ESC ČR.